Yeni Çorumspor
Rizespor
Yeni Çorumspor ve Rizespor, 2026-27 sezonunun ilk haftalarında aynı puanda, aynı galibiyet sayısıyla karşı karşıya geliyor. İki takım da 10 puanla orta sıralarda. Yeni Çorumspor'un dikkat çeken yönü, iç sahada ve dış sahada farklı bir yüz sergilemesi. Kendi evinde daha kontrollü oynarken (3 maçta 4 gol atıp 3 gol yemiş), deplasmanda açık bir oyun tercih etmiş (4 maçta 12 gol atmış, 9 gol yemiş). Rizespor ise tam tersi bir profil çiziyor. Kendi sahasında gol atamamış (3 maçta 0 gol), ama deplasmanda 7 gol bulmuş. Bu ilginç denge, maçın kırılgan bir başlangıçla geçebileceğini gösteriyor. Her iki takım da son haftalarda üst düzey takımlara yenilmiş: Yeni Çorumspor Beşiktaş'tan 6-2, Rizespor Fenerbahçe'den 3-0 mağlup olmuş. Bu yenilgilerin ardından moral ve reaksiyon arayışı önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır.
Yeni Çorumspor, iç sahada tempolu ve kanatları kullanan bir oyun tarzına sahip görünüyor. Son maçlardaki yüksek şut sayıları (maç başı 13.2 şut) ve net gol pozisyonları (3.3), hücumda etkili olduklarını gösteriyor. Ancak rakip de aynı ölçüde pozisyon bulabiliyor; savunma arkasına kaçan toplar ve hızlı çıkışlar risk teşkil ediyor. Rizespor, deplasmanda daha cesur oynuyor. Dış sahadaki 7 gol, takımın kontra ataklarda ve ani hücum dönüşlerinde etkili olduğunu düşündürüyor. Ancak son deplasman maçlarında rakiplerinin şut sayısı oldukça yüksek (18.3), bu da savunma baskısı altında kaldıklarını gösteriyor. Maçta orta saha mücadelesi belirleyici olacak. Yeni Çorumspor erken gol bulursa oyunu genişletebilir; Rizespor ise geride bekleyip hızlı çıkışlarla gol arayabilir. Duran toplar her iki takım için de önemli bir silah olabilir, özellikle Rizespor'un deplasmanda skor üretme zorluğu yaşadığı iç saha maçları dikkate alınırsa.
Resmî ilk 11 henüz açıklanmadı. iSports kaynağı bu maç için kadro bilgisi vermedi. Bu nedenle oyuncu bazlı değerlendirme yapılamıyor ve kadro bütünlüğü hakkında kesin çıkarım mümkün değil. Her iki takım da sezon başı olması nedeniyle rotasyon ve form denemeleri içinde olabilir. Yeni Çorumspor'un son maçlardaki yüksek skorlu oyunları, hücum hattında verimli isimlerin olduğunu düşündürse de, isimler elimizdeki verilerde yer almadığı için bu oyuncuların durumu net değil. Rizespor'un ise son haftalardaki düşük gol sayıları (Fenerbahçe maçı hariç) hücumda sıkıntı yaşadığına işaret ediyor, ancak bu durum kadro derinliğinden mi yoksa taktik tercihlerden mi kaynaklanıyor ayırt edilemiyor. Kadro netliği sağlanana dek, her iki takım için de rotasyon riski ve sürpriz performanslar beklenmeli.
Yeni Çorumspor son 5 maçında 14 gol atıp 9 gol yemiş. Bu maçların üçü galibiyet, ikisi mağlubiyet. Maç başına 2.8 gol atma ortalaması dikkat çekici, ancak 1.8 gol yeme ortalaması savunma zafiyetini gösteriyor. İsabetli şut ortalaması 6.4, toplam şut 13.2. Rizespor son 5 maçında 7 gol atıp 6 gol yemiş. Maç başına 1.4 gol atma ve 1.2 gol yeme ortalaması daha dengeli bir görüntü sunuyor, ancak bu seride bir hazırlık maçı (Boluspor 3-0) da var. Lig maçlarında son 4 deplasmanda isabetli şut ortalaması 4.5, toplam şut 15.0. Lig genelinde maç başına 2.94 gol düşüyor; bu maçın da lig ortalamasına yakın veya üzerinde bir gol sayısıyla geçmesi olası. Maç öncesi tahmin değerlere göre bu maçta ev sahibi için 2.15, deplasman için 1.16 gol beklentisi hesaplanmış. Bu değerler, Yeni Çorumspor'un hücum üstünlüğünü ve Rizespor'un sınırlı ama var olan gol tehdidini yansıtıyor.
Bu maçta Yeni Çorumspor'un ev sahibi avantajı ve hücum gücü öne çıkıyor. Son haftalardaki yüksek skorlu oyunları, takımın kendi sahasında rahat oynadığını ve gol bulma konusunda istekli olduğunu gösteriyor. Ancak savunmadaki açıklar, özellikle hızlı rakipler karşısında sorun yaratabilir. Rizespor ise deplasmanda beklenmedik bir direnç gösterebilir. Kendi sahasında gol atamayan takımın dışarıda 7 gol bulması, taktik bir esneklik ve farklı bir oyun planının varlığına işaret ediyor. Fenerbahçe yenilgisi sonrası toparlanma arayışında olacaklardır. Maçın genel görüntüsü, iki takımın da gol alanına gideceği, ancak Yeni Çorumspor'un daha fazla pozisyon üreteceği yönünde. Skor üstünlüğü ev sahibinde, ancak farkın açılması zor görünüyor. Rizespor'un direnci ve kontra atakları maçı diri tutabilir. İstatistiksel değerlendirme ile futbol verisi birbiriyle uyumlu: Yeni Çorumspor'un yüksek gol ortalaması ve ev sahibi avantajı, ev sahibi lehine bir beklenti oluşturuyor. Rizespor'un deplasmandaki gol performansı ise maçın tamamen tek taraflı geçmeyeceğini, rakibin de skor bulma şansının olduğunu gösteriyor. Beraberlik payı, iki takımın da eşit puanda olması ve sezon başı belirsizlikleri nedeniyle makul düzeyde kalmalı.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%10,4) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 2-1 (%9,8) — Ev · KG Var · Üst 2.5
3. 2-0 (%8,4) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
4. 1-0 (%8) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
5. 1-2 (%5,8) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 3-0 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%24,8) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%21) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%12,2) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%11,9) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 2-0 (%9,6) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %42 · Beraberlik %38 · Deplasman %20.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %75 · alt %25
• İY 1.5 üst %42 · alt %58
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 10,2 · sık görülen aralık 7-12 (%65,5)
• 8.5 üst %69 · alt %31
• 9.5 üst %56 · alt %44
• 10.5 üst %44 · alt %56
İlk yarı korneri: tahmini 4,8 · sık görülen aralık 3-6 (%64,9)
• İY 3.5 üst %70 · alt %30
• İY 4.5 üst %52 · alt %48
• İY 5.5 üst %35 · alt %65
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 3,3 · sık görülen aralık 2-4 (%60,5)
• 3.5 üst %41 · alt %59
• 4.5 üst %23 · alt %77
• 5.5 üst %11 · alt %89
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %11,8
Sayılar iki takımın son 4 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%10,4) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 2-1 (%9,8) — Ev · KG Var · Üst 2.5
3. 2-0 (%8,4) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
4. 1-0 (%8) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
5. 1-2 (%5,8) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 3-0 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%24,8) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%21) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%12,2) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%11,9) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 2-0 (%9,6) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %42 · Beraberlik %38 · Deplasman %20.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %75 · alt %25
• İY 1.5 üst %42 · alt %58
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 10,2 · sık görülen aralık 7-12 (%65,5)
• 8.5 üst %69 · alt %31
• 9.5 üst %56 · alt %44
• 10.5 üst %44 · alt %56
İlk yarı korneri: tahmini 4,8 · sık görülen aralık 3-6 (%64,9)
• İY 3.5 üst %70 · alt %30
• İY 4.5 üst %52 · alt %48
• İY 5.5 üst %35 · alt %65
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 3,3 · sık görülen aralık 2-4 (%60,5)
• 3.5 üst %41 · alt %59
• 4.5 üst %23 · alt %77
• 5.5 üst %11 · alt %89
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %11,8
Sayılar iki takımın son 4 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
🏁 Maç Sonucu
Yeni Çorumspor 2 - 1 Rizespor