Almería
Burgos
Almería ve Burgos, 2026-27 sezonunun ilk haftalarında üst sıralarda kendilerine yer buldular. Almería 7 maçta 15 puanla 3. sırada, Burgos ise 14 puanla 4. sırada. İki takım arasında sadece 1 puan fark var ve bu maç hem sıralama hem de moral açısından büyük önem taşıyor. Almería evinde çok etkili: 3 iç saha maçında 8 gol attı ve sadece 2 gol yedi. Son 5 maçının 4'ünü kazandı, tek yenilgisi Sabadell deplasmanına ait. Burgos ise deplasmanda daha tutuk: 3 dış saha maçında sadece 2 gol atabildi, 2 gol yedi. Son 5 deplasman maçında 3 galibiyet, 2 beraberlik aldı ama bu seride rakiplerinin gücü Almería kadar yüksek değildi. Almería'nın ev sahibi avantajı ve hücum verimliliği, maçın temel çerçevesini belirliyor. Burgos'un savunma disiplini ve kontra atak planı ise dengeli bir maç resmi çizebilir.
Almería evinde rakibini yarı alanına hapseden, erken gol bulduğunda oyunu kontrol eden bir profil sergiliyor. Son iç saha maçlarında yüksek tempo başlangıçlar yaptılar; Cadiz karşısında 3-2'lik galibiyette ilk yarıdan 2 gol buldular. Kanat organizasyonları ve ceza sahası içine erken ortalar tercih ediyorlar. Burgos ise deplasmanda daha geriden başlayan, rakip hata arayan bir yapıda. Son deplasman maçlarında düşük topa sahip olma oranlarıyla puan almayı başardılar ama bu strateji Almería gibi evinde baskılı oynayan bir takıma karşı risk taşıyor. Duran toplar Burgos için önemli bir çıkış yolu olabilir; Almería'nın son maçlarında rakiplerinin duran toplardan net pozisyon bulduğu görülüyor. Orta saha mücadelesi maçın kırılma noktası olacak; Almería burada üstünlük kurarsa Burgos'un kontra planı devreye giremeyebilir.
Bu maç için resmî kadro açıklanmamış. Elimizdeki verilerde sakat, cezalı veya muhtemel 11 bilgisi bulunmuyor. Almería'nın son maçlardaki gol performansı dikkate alındığında, hücum hattının formda olduğu söylenebilir ama hangi oyuncuların bu katkıyı sağladığı doğrulanmış veri değil. Burgos tarafında da benzer şekilde oyuncu bazlı bilgi eksik. Rotasyon veya kadro derinliği avantajı hakkında yorum yapmak için yeterli kaynak yok. Maç öncesi yapılacak resmî açıklamalar kadro değerlendirmesi için kritik olacak.
Almería son 5 maçında 8 gol attı, 3 gol yedi. Maç başına 1.6 gol atma, 0.6 gol yeme ortalaması var. İsabetli şut ortalaması 4.0, toplam şut 11.6. Net gol fırsatı ortalaması 2.6. Burgos son 5 maçında 8 gol attı, 4 gol yedi. Maç başına 1.6 gol atma, 0.8 gol yeme ortalaması var. İsabetli şut ortalaması 2.6, toplam şut 9.8. Net gol fırsatı ortalaması 2.4. İki takımın da son 5 maçta kırmızı kart görme oranı düşük (Almería 0.20, Burgos 0.00). Almería'nın rakiplerine göre korner üstünlüğü zayıf: maç başına 2.0 korner kullanırken 5.6 korner yiyor. Burgos'ta bu durum daha da belirgin: 3.8 kullanım, 6.8 yenilen korner. Sarı kart ortalamaları Almería'da 2.4/3.6, Burgos'ta 2.8/2.2. Lig tabanında ev sahibi takımlar maç başına ortalama 1.59 gol, deplasman takımları 1.27 gol seviyesinde. Almería'nın ev performansı bu ortalamanın üzerinde, Burgos'un deplasman performansı altında.
Almería'nın evindeki güçlü hücum performansı ve Burgos'un deplasmanda düşük gol çıkışı, maçın temel dinamiğini oluşturuyor. Almería son 4 iç saha maçının tamamını kazandı ve bu süreçte 8 gol attı. Burgos ise deplasmanda 3 maçta sadece 2 gol bulabildi, bunların ikisi de tek maçta (Las Palmas deplasmanı). Bu veriler Almería'nın skor üretme konusunda daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Ancak Burgos'un savunma direnci göz ardı edilmemeli; son 5 maçta sadece 4 gol yediler ve 2 beraberlik aldılar. Taktik olarak Almería'nın erken baskısı Burgos'un geriden oyun kurma planını zorlayabilir. Burgos'un kontra ataklarda hızlı çıkış yapması gerekecek ama Almería'nın son maçlardaki tempolu başlangıçları bu planı sekteye uğratabilir. Kadro bilgisi eksikliği nedeniyle oyuncu bazlı değerlendirme yapılamıyor; bu belirsizlik maçın dengesini hafifçe Burgos lehine çekse de ev sahibi avantajı ve form farkı Almería'yı öne çıkarıyor. İstatistiksel kıyas: Lig tabanı ev sahibi için 1.59 gol merkezinde, Almería'nın kendi ev verileri (3 maçta 8 gol, yaklaşık 2.67) bu merkezin oldukça üzerinde. Burgos'un deplasman verisi (3 maçta 2 gol, yaklaşık 0.67) ise lig tabanı deplasman ortalamasının (1.27) altında. Bu ayrışma Almería'nın hücum verimliliği ve Burgos'un deplasman tutukluğuyla açıklanıyor. Modelin ev galibiyeti için verdiği yaklaşık %59 olasılık, bu verilerle uyumlu. Gol temposu orta seviyede; iki takımın da son maçlarında yüksek skorlu oyunlar az, Almería'nın iç saha maçlarında 2.5 üstü daha sık görülse de Burgos'un savunma disiplini bu maçta düşük skor ihtimalini canlı tutuyor.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 2-1 (%18) — Ev · KG Var · Üst 2.5
2. 1-0 (%16) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
3. 1-1 (%14) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
4. 2-0 (%12) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
5. 0-0 (%10) — Beraberlik · KG Yok · Alt 2.5
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%22) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%18) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%12) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%10) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %35 · Beraberlik %48 · Deplasman %17.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %68 · alt %32
• İY 1.5 üst %38 · alt %62
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 9,1 · sık görülen aralık 6-11 (%68,3)
• 8.5 üst %56 · alt %44
• 9.5 üst %43 · alt %57
• 10.5 üst %31 · alt %69
İlk yarı korneri: tahmini 4,3 · sık görülen aralık 2-5 (%66,7)
• İY 3.5 üst %62 · alt %38
• İY 4.5 üst %43 · alt %57
• İY 5.5 üst %26 · alt %74
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 5,5 · sık görülen aralık 4-7 (%60,8)
• 3.5 üst %80 · alt %20
• 4.5 üst %64 · alt %36
• 5.5 üst %47 · alt %53
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %18,1
Sayılar iki takımın son 5 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 2-1 (%18) — Ev · KG Var · Üst 2.5
2. 1-0 (%16) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
3. 1-1 (%14) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
4. 2-0 (%12) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
5. 0-0 (%10) — Beraberlik · KG Yok · Alt 2.5
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%22) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%18) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%12) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%10) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %35 · Beraberlik %48 · Deplasman %17.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %68 · alt %32
• İY 1.5 üst %38 · alt %62
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 9,1 · sık görülen aralık 6-11 (%68,3)
• 8.5 üst %56 · alt %44
• 9.5 üst %43 · alt %57
• 10.5 üst %31 · alt %69
İlk yarı korneri: tahmini 4,3 · sık görülen aralık 2-5 (%66,7)
• İY 3.5 üst %62 · alt %38
• İY 4.5 üst %43 · alt %57
• İY 5.5 üst %26 · alt %74
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 5,5 · sık görülen aralık 4-7 (%60,8)
• 3.5 üst %80 · alt %20
• 4.5 üst %64 · alt %36
• 5.5 üst %47 · alt %53
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %18,1
Sayılar iki takımın son 5 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
🏁 Maç Sonucu
Almería 2 - 1 Burgos