Wigan
Blackpool
Wigan, EFL Trophy'de tek bilinen maçında Aston Villa U21'i 3-2 mağlup ederek turnuvaya galibiyetle başladı. Bu maçta yüksek tempolu ve gol pozisyonu üreten bir profil sergiledi. Blackpool ise son altı maçta istikrarsız bir görüntü çiziyor; iki galibiyet, bir beraberlik ve üç mağlubiyet aldı. Özellikle savunma performansı düşüşte, son altı maçta 15 gol yedi. Turnuva ortalaması 3.74 gol olan EFL Trophy'de tek maçlık eleme formatı, risk almayı gerektiren bir yapı sunuyor. Wigan ev sahibi avantajıyla sahaya çıkarken, Blackpool'un deplasman performansı son dönemde zayıf seyrediyor. Maçın genel resmi, Wigan lehine hafif bir eğilim gösterse de Blackpool'un hücum potansiyeli tamamen göz ardı edilemez.
EFL Trophy tek maçlık eleme formatında oynanıyor; beraberlik halinde uzatma ve penaltı ihtimali bulunuyor. Bu format, özellikle alt lig takımları için rotasyon riskini artırıyor ancak her iki takım da resmi 11'ini açıkladığına göre bu maça ciddi yaklaşıyor. Turnuva tarihselinde ev/deplasman gol oranı 1.26x olarak belirlenmiş, bu ev sahibi avantajının görece sınırlı olduğunu gösteriyor. Wigan, son maçında 9 şut çekip 3 gol buldu; etkili gol bulma sergiledi. Blackpool ise son maçlarda 13.17 şut ortalamasıyla yüksek hacimli hücum üretiyor ancak 18.50 şut yiyerek savunma zafiyeti yaşıyor. Tempo yüksek olacaktır; iki takım da açık oyun eğiliminde. Duran top durumları kritik olabilir, özellikle Blackpool'un korner lehine 4.33, aleyhte 6.50 ortalaması savunma kırılganlığını teyit ediyor.
Her iki takım için de resmi ilk 11 açıklandı. Wigan'da Gary Caldwell yönetiminde J. Walsh, J. Chilokoa-Mullen, J. Carragher, F. Burns, C. Barrett, M. Power, J. Weir, A. Harris, D. Costelloe, B. Burrowes ve S. Hogan sahaya çıkacak. Blackpool'da Ian Evatt'ın kadrosunda L. Southwood, I. Niskanen, A. Lyons, J. Earl, Z. Ashworth, J. Brown, T. Upton, L. Clarkson, F. Munroe, T. Bloxham ve J. Yates yer alıyor. API bu maç için sakat veya cezalı liste vermedi; bu "eksik yok" anlamına gelmiyor, kadro bütünlüğü üzerine olumlu çıkarım yapılamıyor. Resmi 11'lerin açıklanmış olması kadro planlaması açısından netlik sağlıyor ancak son dakika değişiklikleri ihtimal dışı değil. Rotasyon riski düşük görünüyor, her iki teknik direktör de güçlü kadrolarla sahaya çıkıyor.
Wigan için yalnızca tek maçlık veri mevcut: 3.00 atılan gol, 2.00 yenilen gol, 3.00 lehte korner, 7.00 aleyhte korner, 9.00 lehte şut, 12.00 aleyhte şut, %46 topla oynama, 1.00 sarı kart. pozisyon verisi bu maç için bulunmuyor. Blackpool için daha zengin veri var: son 6 maçta 1.83 atılan gol, 2.50 yenilen gol, 1.47 lehte gol fırsatı, 2.15 aleyhte gol fırsatı, gol-gol fırsatı farkı (pozisyonuna göre daha fazla gol atma, bu ivmenin sürmesi belirsiz var), 4.33 lehte korner, 6.50 aleyhte korner, 13.17 lehte şut, 18.50 aleyhte şut, %50 topla oynama, 2.00 sarı kart, 0.17 kırmızı kart. Blackpool'un son maçında Plymouth'a 2-4 yenilirken gol fırsatı'si 0.67'de kalmış, rakibin 2.44 gol fırsatı'sine karşı büyük fark yemiş; bu savunma kırılganlığının somut göstergesi. Wigan'ın şut verimliliği (9 şutta 3 gol) Blackpool'un şut hacmine (13.17 şut) kıyasla daha etkili görünüyor ancak örneklem çok küçük.
Wigan, ev sahibi avantajı ve Blackpool'un savunma kırılganlığından yararlanma potansiyeline sahip. Tek bilinen maçında yüksek tempo ve etkili gol bulma sergiledi. Blackpool ise son dönemde savunma zafiyeti yaşıyor; son altı maçta 15 gol yemesi ve son Plymouth maçındaki 0.67 gol fırsatı'si ile 2.44 gol fırsatı yemesi bu eğilimi destekliyor. Ancak Blackpool'un 13.17 şut ortalaması ve %50 topla oynaması hücum potansiyelini koruduğunu gösteriyor. İki takım da açık oyun eğiliminde olduğundan gol pozisyonları oluşması muhtemel. Maç sonucu değerlendirmesinde Wigan hafif favori konumunda. Gol temposu yüksek olabilir; turnuva ortalaması 3.74 gol ve iki takımın da son maçlarındaki gol sayıları bu yönde işaret ediyor. İstatistiksel kıyas: xG_form modeli ev için 2.44, deplasman için 1.49 öncel sunuyor. Wigan için pozisyon verisi olmadığından bu merkeze yakın ama daha muhafazakar değerler kullanıldı. Blackpool'un son maç gol fırsatı'si (0.67) ile genel gol fırsatı'si (1.47) arasındaki çelişki, bu ivmenin sürmesi belirsizni artırıyor; analiz bu çelişkiyi dikkate alarak daha düşük bir deplasman beklentisi kullandı. Wigan'ın tek maçlık verisi güvenilirliği sınırlıyor, bu belirsizlik beraberlik payını koruyor.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 2-1 (%8,9) — Ev · KG Var · Üst 2.5
2. 1-1 (%8,8) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
3. 2-2 (%6,8) — Beraberlik · KG Var · Üst 2.5
4. 1-2 (%6,4) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
5. 3-1 (%6,3) — Ev · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 3-0 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%19,9) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%17,8) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 1-1 (%13,3) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
4. 0-1 (%12,6) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
5. 2-0 (%8,8) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %40 · Beraberlik %35 · Deplasman %25.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %80 · alt %20
• İY 1.5 üst %50 · alt %50
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 10,4 · sık görülen aralık 8-13 (%64,7)
• 8.5 üst %71 · alt %29
• 9.5 üst %59 · alt %41
• 10.5 üst %47 · alt %53
İlk yarı korneri: tahmini 4,9 · sık görülen aralık 3-6 (%64,4)
• İY 3.5 üst %72 · alt %28
• İY 4.5 üst %54 · alt %46
• İY 5.5 üst %37 · alt %63
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 2,4 · sık görülen aralık 1-3 (%68,6)
• 3.5 üst %22 · alt %78
• 4.5 üst %10 · alt %90
• 5.5 üst %4 · alt %96
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %8
Sayılar iki takımın son 1 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 2-1 (%8,9) — Ev · KG Var · Üst 2.5
2. 1-1 (%8,8) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
3. 2-2 (%6,8) — Beraberlik · KG Var · Üst 2.5
4. 1-2 (%6,4) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
5. 3-1 (%6,3) — Ev · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 3-0 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%19,9) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%17,8) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 1-1 (%13,3) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
4. 0-1 (%12,6) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
5. 2-0 (%8,8) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %40 · Beraberlik %35 · Deplasman %25.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %80 · alt %20
• İY 1.5 üst %50 · alt %50
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 10,4 · sık görülen aralık 8-13 (%64,7)
• 8.5 üst %71 · alt %29
• 9.5 üst %59 · alt %41
• 10.5 üst %47 · alt %53
İlk yarı korneri: tahmini 4,9 · sık görülen aralık 3-6 (%64,4)
• İY 3.5 üst %72 · alt %28
• İY 4.5 üst %54 · alt %46
• İY 5.5 üst %37 · alt %63
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 2,4 · sık görülen aralık 1-3 (%68,6)
• 3.5 üst %22 · alt %78
• 4.5 üst %10 · alt %90
• 5.5 üst %4 · alt %96
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %8
Sayılar iki takımın son 1 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
🏁 Maç Sonucu
Wigan 3 - 2 Blackpool