Elche
Real Madrid
Elche, La Liga 2026-27 sezonunun ilk haftalarında istikrarsız bir görüntü çiziyor. Son 5 maçta sadece 1 galibiyet alırken (BMMMB), savunma tarafında ciddi sorunlar yaşıyor. Özellikle Barcelona karşısında 0-5'lik ağır yenilgi ve Real Sociedad karşısında evinde 2-3 kaybetmesi, takımın üst düzey rakipler karşısında direnç geliştiremediğini gösteriyor. Real Madrid ise Jose Mourinho yönetiminde güçlü bir başlangıç yaptı. Son 5 maçta 4 galibiyet aldı; tek yenilgisi deplasmanda Real Betis'e 1-0 kaybetmesi oldu. Ancak o maçın pozisyon verisi (0.93) Madrid'in şanssız kaybettiğini ortaya koyuyor. Lig genelinde ev/deplasman gol oranı 1.32x olarak hesaplanırken, Real Madrid'in deplasman performansı ev sahibi avantajını dengeleyecek düzeyde. Elche'nin evinde oynaması teknik olarak avantaj sayılsa da, son maçlardaki performans bu avantajı belirgin kılmıyor.
Elche, TD Martin Anselmi yönetiminde 4-5-1 dizilişiyle sahaya çıkıyor. Bu yapı orta saha yoğunluğuyla rakibin oyun kurmasını zorlaştırmayı hedefliyor ancak kanatlardan gelen baskıya karşı zafiyet gösteriyor. Geri beşlinin geniş alan kapatma kapasitesi sınırlı; özellikle hızlı kanat oyuncularına karşı açık veriyor. Real Madrid ise Mourinho'nun klasik 4-2-3-1'inde Valverde-Tchouameni çift ön liberosuyla hem oyun kurulumunda hem de geçiş savunmasında denge kuruyor. Cucurella sol bekte ofansif katkı sağlarken, Alexander-Arnold sağ bekten içeri katederek merkezi kalabalıklaştırıyor. Diomande, Guler ve Vinicius Junior'un oluşturduğu hücum hattı yüksek tempo ve bireysel yetenekle rakip savunmayı dağıtma kapasitesine sahip. Mbappé tek forvette gol bulma ve derin koşularla Elche'nin yüksek savunma hattını zorlayacaktır. Elche'nin 4-5-1'i genellikle düşük blokta kalmaya meyilli; bu durum Madrid'in şut sayısını artırabilir ancak kontra ataklarda Osorio'nun izole kalma riski var.
Elche'de tek eksik Y. Santiago (diz sakatlığı). Resmî ilk 11'de Dituro kalede; savunma hattı Sangare, Redondo Solari, Chust ve Revivo'dan oluşuyor. Orta saha beşlisi Valera, Neto, Aguado, Villar ve Tete Morente ile deneyim-kalite karışımı bir yapı kurulmuş. Forvette Osorio görev yapacak. Ancak kadro derinliği ve bireysel kalite açısından Real Madrid ile karşılaştırıldığında belirgin fark var. Real Madrid'de üç önemli eksik bulunuyor: Eder Militao (hamstring), Ferland Mendy (kalça) ve Rodrygo (diz). Ancak Mourinho'nun elindeki alternatifler bu eksikleri telafi edecek düzeyde. Konate-Huijsen stoper ikilisi güven verici; Cucurella sol bekte Mendy'nin yokluğunu hissettirmeyebilir. Rodrygo'nun yokluğunda Diomande sağ kanatta görev alıyor ve bu rotasyon hücum verimliliğini düşürmedi. En kritik unsur Courtois'un kalede olması; son maçlarda 0.80 gol yeme ortalaması ve 0.89 kalesinde gördüğü pozisyonlar değeriyle üst düzey performans sergiliyor. Kadro kalitesi ve bench derinliği açısından Real Madrid net avantajlı.
Elche'nin son 5 maçta 1.20 atılan gol, 2.60 yenilen gol ortalaması var. pozisyon verisi 1.25 lehte, 1.88 aleyhte; gol-gol fırsatı farkı ile hafif negatif, yani skorladığı goller gol fırsatı'sine yakın. Ancak savunma tarafında kalesinde gördüğü pozisyonlar'nın yüksekliği (1.88) ve gerçek yenen golün (2.60) daha da yüksek olması, kaleci performansı veya şans faktörünün olumsuz etkilediğini gösteriyor. Şut verisi 11.80 lehte, 12.80 aleyhte; rakipler Elche'ye yakın şut sayısı atıyor ancak kalite farkı golde belirgin. Korner ortalaması 5.20 lehte, 4.40 aleyhte. Real Madrid'in istatistikleri üst düzey: 2.80 atılan gol, 0.80 yenilen gol. gol fırsatı 2.91 lehte, 0.89 aleyhte; gol-gol fırsatı farkı ile hafif negatif, yani gol fırsatı'sine göre biraz daha az skorluyor (bu ivmenin sürmesi belirsiz ters yönde, gol artabilir). Şut sayısı 20.80 lefte çok yüksek; bu tempo Elche savunmasını zorlayacaktır. Korner 8.40 lehte, 4.80 aleyhte. Kart verisi: Elche 2.20 sarı görüyor, Real Madrid 1.60 sarı görüyor; hakem Jesus Gil Manzano'nun kart eğilimi veri setinde belirtilmemiş. Topla oynama: Elche %52, Real Madrid %57 — Madrid kontrolü elinde tutma eğiliminde.
Elche'nin savunma kırılganlığı ve Real Madrid'in üst düzey hücum verimliliği, maçın genel görünümünü belirliyor. Anselmi'nin 4-5-1'i orta sahada kalabalık kurmayı hedefliyor ancak son maçlarda bu yapı Barcelona ve Real Sociedad gibi kaliteli rakipler karşısında yetersiz kaldı. Mourinho'nun 4-2-3-1'i ise hem oyun kurulumunda hem de hızlı geçişlerde etkili. Mbappé'nin derin koşuları, Vinicius ve Guler'in kanat bindirmeleri Elche'nin yüksek savunma hattını sürekli test edecek. Elche'nin tek gol umudu, duran top veya kontra ataklardan Osorio'nun bireysel performansına bağlı. Ancak Real Madrid'in 0.89 kalesinde gördüğü pozisyonlar değeri ve Courtois'un formu bu alanlarda da güven veriyor. Maç sonucu açısından Real Madrid galibiyeti güçlü ihtimal. Gol temposu ise Madrid'in yüksek şut sayısı (20.80) ve Elche'nin savunma zafiyeti (2.60 yenen gol) işaret ediyor. Ancak Elche'nin evinde oynaması ve %52 topla oynama oranı en azından bir gol payı bırakıyor; tamamen kapanan bir takım değil. Maç öncesi tahmin (ev sahibi tahmini gol 1.25, deplasman tahmini gol 2.10) ile analiz uyumlu: Real Madrid hücum üstünlüğü belirgin, Elche'nin gol potansiyeli sınırlı ama sıfır değil. modellemesi bu parametrelerle Real Madrid galibiyetini %60 civarında, beraberliği %22, Elche galibiyetini %18 olarak konumlandırıyor. 2.5 gol üstü ihtimali %58 ile hafif favori; her iki takımın da gol atması olasılığı %52 ile yarı yarıya üzerinde. Elche'nin son maçlardaki yüksek kalesinde gördüğü pozisyonlar (1.88) ve Real Madrid'in 2.91 gol fırsatı arasındaki uçurum, maçın temel belirleyicisi.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%11,3) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 1-2 (%9,6) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
3. 0-1 (%8,3) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
4. 0-2 (%7,9) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
5. 2-1 (%6,6) — Ev · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 0-3 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%26,4) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 0-1 (%20,2) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 1-0 (%13,6) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%12) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 0-2 (%8,4) — Deplasman · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %22 · Beraberlik %40 · Deplasman %38.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %74 · alt %26
• İY 1.5 üst %40 · alt %60
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 11,4 · sık görülen aralık 9-14 (%62,5)
• 8.5 üst %80 · alt %20
• 9.5 üst %70 · alt %30
• 10.5 üst %59 · alt %41
İlk yarı korneri: tahmini 5,4 · sık görülen aralık 3-6 (%61,1)
• İY 3.5 üst %78 · alt %22
• İY 4.5 üst %62 · alt %38
• İY 5.5 üst %45 · alt %55
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 4,1 · sık görülen aralık 2-5 (%68,5)
• 3.5 üst %59 · alt %41
• 4.5 üst %39 · alt %61
• 5.5 üst %23 · alt %77
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %9,5
Sayılar iki takımın son 5 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%11,3) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 1-2 (%9,6) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
3. 0-1 (%8,3) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
4. 0-2 (%7,9) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
5. 2-1 (%6,6) — Ev · KG Var · Üst 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 0-3 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%26,4) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 0-1 (%20,2) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 1-0 (%13,6) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%12) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 0-2 (%8,4) — Deplasman · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %22 · Beraberlik %40 · Deplasman %38.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %74 · alt %26
• İY 1.5 üst %40 · alt %60
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 11,4 · sık görülen aralık 9-14 (%62,5)
• 8.5 üst %80 · alt %20
• 9.5 üst %70 · alt %30
• 10.5 üst %59 · alt %41
İlk yarı korneri: tahmini 5,4 · sık görülen aralık 3-6 (%61,1)
• İY 3.5 üst %78 · alt %22
• İY 4.5 üst %62 · alt %38
• İY 5.5 üst %45 · alt %55
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 4,1 · sık görülen aralık 2-5 (%68,5)
• 3.5 üst %59 · alt %41
• 4.5 üst %39 · alt %61
• 5.5 üst %23 · alt %77
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %9,5
Sayılar iki takımın son 5 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
🏁 Maç Sonucu
Elche 2 - 3 Real Madrid