Fenerbahçe
AS Roma
Fenerbahçe, 2026-27 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşaması ilk maçında İstanbul'da AS Roma'yı ağırlıyor. Ev sahibi takım son 6 resmi maçında 3 galibiyet, 2 beraberlik, 1 mağlubiyet aldı (GBGGBG); bu süreçte maç başına 1.33 gol atıp 0.50 gol yedi. Roma ise son 3 maçını kazandı (GGG), 3.33 gol ortalamasıyla oynayıp sadece 0.33 gol yedi. Fenerbahçe'nin ev sahibi avantajı ve UEFA organizasyonlarındaki tecrübesi önemli bir motivasyon kaynağı; ancak Roma'nın Serie A'daki son haftalardaki gol silahı dikkat çekici. Maçın önemi açısından her iki takım için de grup aşaması ilk maçı olması, puan alma baskısını artırıyor.
Turnuva formatı gereği tek maçlı grup aşaması; rövanş yok, her puan kritik. Fenerbahçe 4-3-3 dizilişiyle oynayacak; kanat organizasyonları ve Muriqi'nin hava toplarındaki etkinliği öne çıkıyor. Roma ise Gasperini yönetiminde 3-4-2-1 ile sahaya çıkıyor; bu sistem üçlü savunma arkasına koşular ve Dybala-Soulé ikilisinin yaratıcılığı üzerine kurulu. Roma'nın %64 topla oynama oranı ve yüksek şut hacmi (son 3 maçta 23.67 şut), tempoyu kontrol etme niyetini gösteriyor. Fenerbahçe'nin %58 topla oynama oranıyla daha direkt bir geçiş oyunu beklenmeli. Uzatma/penaltı ihtimali yok; 90 dakika sonunda skor belirlenecek.
Fenerbahçe'de 6 eksik bulunuyor: Asensio (kas sakatlığı), Guendouzi (kırmızı kart), Oosterwolde (Aşil tendonu) ve üç oyuncu kadro dışı. Guendouzi'nin orta sahadaki dinamizmi önemli kayıp; Kanté ve İsmail Yüksek bu boşluğu doldurmaya çalışacak. Roma'da 2 eksik var: Bah (diz) ve Pellegrini (uyluk). Pellegrini'nin yokluğu sol kanat organizasyonlarını etkileyebilir; ancak Roma'nun geniş kadrosu bu açığı kapatmaya yetecek düzeyde. Resmî ilk 11'ler açıklandığı için kadro belirsizliği yok; Fenerbahçe'nin savunma hattında Škriniar-Aké ikilisi deneyimli ancak eksikler orta saha rotasyonunu zorluyor.
Fenerbahçe son 6 maçta maç başına 14.17 şut çekip 11.67 şut yedi; korner istatistiği 6.00 lehte, 4.17 aleyhte. Topla oynama %58. pozisyon verisi elimizdeki verilerde belirtilmemiş. Roma son 3 maçta 23.67 şut çekip sadece 7.33 şut yedi; korner 5.67 lehte, 2.00 aleyhte. Roma'nın pozisyon verisi mevcut: 3.10 lehte, 0.62 aleyhte; gol-gol fırsatı farkı , hafif bu gol temposu her maç sürmeyebilir. Kart verilerinde Fenerbahçe 2.17 sarı, Roma 1.00 sarı ortalamasıyla oynuyor. Turnuva tabanı: 281 maçta maç başı 3.15 gol, ev/deplasman gol oranı 1.26x. gol beklentisi: ev 1.29, dep 1.22 (xg_form, son 3 maç).
Fenerbahçe'nin ev sahibi avantajı ve savunma disiplini (son 6 maçta 0.50 gol yeme) Roma'nın hücum gücüne karşı denge unsuru oluşturuyor. Ancak Roma'nın son 3 maçtaki 23.67 şut hacmi ve 3.10 gol fırsatı değeri, Serie A'daki etkili oyununu Şampiyonlar Ligi'ne taşıma kapasitesini gösteriyor. Fenerbahçe'nin 6 eksikli kadrosu, özellikle Guendouzi'nin yokluğu, orta saha mücadelesinde zorlanma riski taşıyor. Roma'nın 3-4-2-1 dizilişiyle kanatları geniş kullanması ve Dybala'nın yaratıcılığı, ev sahibi savunmasını yorabilir. Maç öncesi tahmin (1.29) bu maç için dengeli bir beklenti çerçevesi çiziyor; ev sahibi avantajı ve Roma'nın yüksek hücum verimi bir arada değerlendirildiğinde, orta tempolu, her iki takımın da skor üretebileceği bir maç profili öne çıkıyor. Form ve gol fırsatı verileriyle uyumlu olarak, Fenerbahçe'nin savunma direnci ve Roma'nın hücum etkinliği arasında kıran kırana bir mücadele bekleniyor; beraberlik payı yüksek ancak gollerin düşük ihtimalle de olsa tek tarafta kalma riski, Roma'nın son haftalardaki konsantrasyonuyla azalıyor.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%12,3) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 2-1 (%8,7) — Ev · KG Var · Üst 2.5
3. 1-0 (%8) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
4. 1-2 (%8) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
5. 0-1 (%7,3) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 0-1 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%28,3) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%18) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%16,4) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%11,9) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 2-0 (%6,2) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %31 · Beraberlik %42 · Deplasman %27.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %72 · alt %28
• İY 1.5 üst %37 · alt %63
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 8,9 · sık görülen aralık 6-11 (%69)
• 8.5 üst %53 · alt %47
• 9.5 üst %40 · alt %60
• 10.5 üst %28 · alt %72
İlk yarı korneri: tahmini 4,2 · sık görülen aralık 2-5 (%67,6)
• İY 3.5 üst %60 · alt %40
• İY 4.5 üst %41 · alt %59
• İY 5.5 üst %25 · alt %75
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 3,1 · sık görülen aralık 2-4 (%61,4)
• 3.5 üst %37 · alt %63
• 4.5 üst %20 · alt %80
• 5.5 üst %9 · alt %91
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %15,4
Sayılar iki takımın son 3 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
---
Muhtemel Sonuçlar:
1. 1-1 (%12,3) — Beraberlik · KG Var · Alt 2.5
2. 2-1 (%8,7) — Ev · KG Var · Üst 2.5
3. 1-0 (%8) — Ev · KG Yok · Alt 2.5
4. 1-2 (%8) — Deplasman · KG Var · Üst 2.5
5. 0-1 (%7,3) — Deplasman · KG Yok · Alt 2.5
Bu listedekiler öne çıkan skorlar; başka sonuçlar da çıkabilir.
Ligde az görülen skor: 0-1 .
---
İlk Yarı Muhtemel:
1. 0-0 (%28,3) — Beraberlik · İY KG Yok · İY Alt 1.5
2. 1-0 (%18) — Ev · İY KG Yok · İY Alt 1.5
3. 0-1 (%16,4) — Deplasman · İY KG Yok · İY Alt 1.5
4. 1-1 (%11,9) — Beraberlik · İY KG Var · İY Üst 1.5
5. 2-0 (%6,2) — Ev · İY KG Yok · İY Üst 1.5
İlk yarı sonucu: Ev %31 · Beraberlik %42 · Deplasman %27.
İlk yarıda gol:
• İY 0.5 üst %72 · alt %28
• İY 1.5 üst %37 · alt %63
İlk yarıda başka skorlar da çıkabilir.
NOT: bu maç için ilk yarı gol dakikası bilinmiyor; ilk yarı tahmini genel eğilime göre.
---
Korner ve Kartlar Muhtemel:
Korner: tahmini 8,9 · sık görülen aralık 6-11 (%69)
• 8.5 üst %53 · alt %47
• 9.5 üst %40 · alt %60
• 10.5 üst %28 · alt %72
İlk yarı korneri: tahmini 4,2 · sık görülen aralık 2-5 (%67,6)
• İY 3.5 üst %60 · alt %40
• İY 4.5 üst %41 · alt %59
• İY 5.5 üst %25 · alt %75
NOT: ilk yarı korneri ayrıca ölçülmedi; maç toplamının %47 kadarı kabul edilip tahmin edildi. Erken gol yiyen takım korner sayısını yukarı çeker.
Sarı kart: tahmini 3,1 · sık görülen aralık 2-4 (%61,4)
• 3.5 üst %37 · alt %63
• 4.5 üst %20 · alt %80
• 5.5 üst %9 · alt %91
Kırmızı kart ihtimali yaklaşık %15,4
Sayılar iki takımın son 3 maçına göre. Hakem ataması, maçın gerginliği ve kırmızı kart sonrası sertleşme bu dağılımı yukarı kaydırabilir.
🏁 Maç Sonucu
Fenerbahçe 1 - 1 AS Roma